0 of 35 Questions completed
Questions:
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading…
You must sign in or sign up to start the quiz.
You must first complete the following:
0 of 35 Questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 point(s), (0)
Earned Point(s): 0 of 0, (0)
0 Essay(s) Pending (Possible Point(s): 0)
Pos. | Name | Entered on | Points | Result |
---|---|---|---|---|
Table is loading | ||||
No data available | ||||
Ten identical iron balls and 4 identical copper balls have a combined mass of 360 grams.
If the combined mass of 8 iron balls is 40 grams greater than the combined mass of 3 copper balls, what is the mass of each iron ball?
It takes the Flash 50 minutes to run a distance of 600 kilometres.
At this rate, how many seconds will it take the Flash to run 10 kilometres?Â
A rectangular garden has a perimeter of 30 metres.
What is the area of the garden if it has a length of 6 metres?
Frank is currently 30 years older than Allison.
Frank will be three times as old as Allison five years from today.
How old will Frank be ten years from today?
A vendor bought 10 trays of eggs for $80.
Upon inspection, she saw that the eggs on two of the trays were broken.
At what price must the vendor sell each of the remaining trays to make a profit of 25 percent of the total cost? (Profit = Revenue – Expenses)
A shipping company charges $7.50 per box on any box shipped that is 25 kilograms or less and $10 per box on any box shipped that is more than 25 kilograms.
If Larry needs to ship three boxes that weigh 18.25 kilograms, 25 kilograms, and 36 kilograms, what is the total shipping fee he needs to pay?
Dexter took a test consisting of three sections – a reading section, a math section, and a writing section.
He spent 12 minutes completing the reading section and spent equal time completing the math and writing sections.
If the total test duration was one hour, what is the ratio of the time Dexter spent completing the writing section to the time he spent completing the reading section?
A jar contains 100 marbles, and each marble in the jar is either coloured red, blue, green, yellow, or white.
Red marbles have the greatest number in the jar, followed by blue, green, yellow, and white marbles have the least number in the jar.
If there are 40 red marbles in the jar, what is the least possible number of white marbles in the jar?
The distance between Bellwood and Sunnydale on the map is 5 centimetres, whereas its actual distance is 1 450 kilometres.
What scale is used on the map?
A piggy bank contains 5-cent coins and 10-cent coins only.
The total value of the coins in the piggy bank is $1.75.
If all the 5-cent coins in the piggy bank were replaced by 10-cent coins and all the 10-cent coins were replaced by 5-cent coins, the total value of the coins would be $2.15.
What is the total number of coins in the piggy bank?
A car sales agent earns a 10 percent commission for every car he sells.
If the agent sold a car at a 12.5 percent discount off the original price of $800, how much less of a commission did he earn?
A group of eight friends decided to equally share the cost of buying a game console worth $480.
If they were able to buy the game console at a 25 percent discount, how much did each friend share?
A cube has a total surface area of 384 square centimetres.
What is the volume of the cube?
It costs $9 to make each bracelet.
If Lisa sells one box of 50 bracelets for $560, how many boxes of bracelets does she need to sell to earn a profit of $1 100? (Profit = Revenue – Expenses)
In a certain factory, 5 percent of all the items made are defective, and 4 percent of the defective items still pass the quality check.
What percent of the items made are defective items that still pass the quality check?
Kara is currently 10 years younger than Clark.
Five years from today, Clark will be twice as old as Kara.
How old will Kara be three years from today?
Vanellope bought 125 pens and 125 pencils at the office supply store for $200.
If each pencil costs 60 cents, how much did each pen cost?
It costs $90 to make each doghouse, and Bernard made 600 doghouses last month.
If Bernard can sell all the doghouses he made last month, at what price should he sell each doghouse if he wants to earn a profit of $42 000 from the sale? (Profit = Revenue – Expenses
The distance between Gotham City and National City on the map is 14 centimetres, whereas its actual distance is 840 kilometres.
If the actual distance between Gotham City and Start City is 630 kilometres, what will be the distance between these two cities on the map?
During the sale, a customer can buy a can of paint for $22 or three cans for $55.
If a customer spends more than $100 on paint, he can also get a 10 percent discount on the total cost.
If Scooby bought eight cans of paint during the sale, how much did he spend?
The value of a car depreciates by 20 percent of its value each year.
What will be the value of a car purchased for $1 200 after two years?
Last weekend, Dorothy collected 15 empty bottles for recycling.
If the number of empty bottles she collected on Sunday was 1.5 times the number of empty bottles she collected on Saturday, how many empty bottles did she collect on Sunday?
Last month, the original price of a blender was reduced by 20 percent.
This month, the reduced price was further decreased by 10 percent.
The current price of the blender is what percent of the original price?
A fruit vendor bought 100 apples for $20.
If the vendor sold all the apples at 50 cents each, how much profit did the vendor get from the sale of the apples? (Profit = Revenue – Expenses)
If Marge is currently 26 years old and Lisa is currently 5 years old, in how many years will Marge be twice as old as Lisa?
At the candy store, Blossom bought a pack of gum and a bag of mini-mints for $3.80, Bubbles bought a bag of mini-mints and a chocolate bar for $6.30, and Buttercup bought a pack of gum and a chocolate bar for $4.90.
How much would it cost to buy 3 packs of gum, 3 bags of mini-mints, and 3 chocolate bars?
On the first day of the school’s bake sale, Cinderella sold 10 cakes for $35 each.
On the second day of the bake sale, she sold 15 cakes for $27.50 each.
How much more money did Cinderella make on the second day of the bake sale than on the first day?
An inlet pipe can fill an empty swimming pool in 3 hours, while the outlet pipe can empty the filled swimming pool in 6 hours.
If both inlet and outlet pipes are turned on simultaneously, how many hours will the empty swimming pool take to fill?
Several people are standing in line to ride the roller coaster.
If Agnes is the 19th person counting from the front of the line and the 24th person counting from the back of the line, how many people are in the line?
A bag contains 40 gold and silver nuggets.
The average (arithmetic mean) mass of all the gold nuggets is 85 grams, and the average mass of all the silver nuggets is 80 grams.
If the average mass of all the nuggets in the bag is 82 grams, how many gold nuggets are there?
Each vitamin tablet contains 5 milligrams of iron.
How many grams of iron are there in a box of 48 bottles, each containing 40 vitamin tablets?
A box contains gravel, sand, and cement only.
One-third of the total mass of the box’s contents is gravel, and the ratio of the mass of sand to the mass of cement in the box is 2 to 3.
If the box contains 1 800 kilograms of gravel, how many kilograms of sand are there in the box?
Jack and Jill went on a road trip.
Jill drove the car for one-fourth of the total distance of the road trip, while Jack drove the car for the remainder of the road trip.
If Jack drove 40 kilometres farther than Jill during the road trip, what is the total distance of their road trip?